Dev Brahma Tavuk Horoz Yetiştiriciliği

Dev Brahma adı altında satışa sunulan standart Brahma tavuklarını şimdilik unutun. Bu yazıda eşi benzerine az rastlanan iki farlı dev brahma tavuk dan bahsediyorum.

Brahma tavukları 1900 ile 1930 yılları arasında Amerika’da etlik olarak besleniyordu ve yine bu dönemde 8 kilo ağırlığında horozların da yetiştirildiği biliniyor. Maalesef günümüzde ortalama ağırlıkları horozlarda 5 kilo tavuklarda ise 3,5 – 4 kilo civarında seyretmekte.

Bazı süs tavuğu yetiştiricileri şuan ki ortalama ağırlının çok çok üstünde dev brahma tavuk yetiştiriyor ve haberlere dahi konu oluyorlar.

Dev Brahma yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken önemli iki husu var.

 • Sağlıklı bir ortamda yetiştirmek ve hastalıklardan korumak.
 • Kemik gelişmesine yardımcı olmak için kalsiyum ve protein destekli beslenme uygulamak.

Dev Brahma tavuk hakkında detaylı bilgi almak için okumaya devam edin !

Dev Brahma Tavuklar

İlk örnek ülkemizden, yapılan habere göre Elazığ’da yetiştiricilik yapan Murat Doğan  8 kilo ağırlığında ve 40 boyunda dev Brahma yetiştirmiş durumda.

Murat bey, gelişimini daha tamamlamadığını yaklaşık 10 kilo ağırlığında ve 50 cm boyunda olacağını da yapılan haberde belirtmiş. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dev Brahma Tavuk
Dev Brahma Tavuk [ 8 Kilo Ağırlığında 40 Santim Boyunda]

Resimde görülen dark brahma horozu emsallerine göre fazlasıyla ağır ve iri cüsseli. Dark brahma American Standard of Perfectio kuruluşu tarafından 1870 yılında kabul görmüş Brahma tavuk çeşitleri arasında yer alıyor. (Diğerleri Light Brahma ve Buff Brahma .)

Dev Brahma Yetiştiriciliğini yapan Murat Doğan gelişimini tamamladıktan sonra bu tavukları yüksel fiyatlara sattığını da röportajında ekliyor.

Yani bu tarz iri boyutlarda tavuk horoz yetiştirerek yüksek kazançlar elde etmek mümkün.

Diğer bir örnekte Amerika’dan 9 Kilo ağırlıkta 65 santim boyunda dev Brahma horozu.

Dev Brahma Horoz
Dev Brahma Horoz [9 Kilo Ağırlığında 65 santim Boyunda]

Resimde görüldüğü gibi 8 yaşındaki bir çocuğun kucağında iri cüssesi ve heybetiyle göz dolduruyor. Yaptığım araştırmalar sonucu bu horozun Amerika’da 8 bin Dolar karşılığı satıldığını örgendim.

Brahma, Ana vatanı Hindistan olmasına rağmen Amerika’da uzun yıllar boyu yetiştiriciliği yapılmış ve günümüzdeki ırk özelliklerini neredeyse tamamını bu ülkede kazanmıştır.Brahma Amerika’da çok popüler olarak beslenen tavuk ırkları arasında yer alıyor.

Peki Dev Brahma yetiştiriciliği nasıl yapılıyor ? Her civciv büyüdükten sonra bu boylara erişe biliyor mu ? detaylı şekilde inceleyim.

Dev Brahma Yetiştiriciliği

Yumurtadan çıkan her civciv maalesef bu boylara erişemiyor. Brahma cinsi tavuk ve horozlar gelişimini ağır tamamlamaktadır bu sebepten yumurtadan çıktığı günden itibaren dikkatli şekilde beslenmeli ve bakımlarının özenli şekilde yapılmalıdır.

1- Civciv Seçimi :

Yetiştirilmek üzere beslenen civcivleri seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var. Öncelikle civcivlerin ana ve babaları dikkatlice incelenmeli.

American Standard of Perfectio kuruluşu tarafından 1870 yılında kabul edilmiş üç brahma çeşidi, bilinen diğer çeşitlere göre  daha iri yapıda olduklarını biliyoruz.Bu bilgiye göre ilk olarak Light, Dark veya Buff brahma çeşitlerine yönelmekte fayda var.

 • Anaçların ırk özelliklerini tamamen taşıdığına dikkat edilmeli.(American Standard of Perfectio kuruluşu tarafından belirlenen kriterlere uygunluğunu kontrol edilmeli ( Bknz : Brahma )
 • Anaçların aynı kandan olmamasına dikkat edilmeli.(Kardeş olan tavuklardan elde edilen civcivlerde ırk özelliklerinde sapma ve boy – kilo gelişimde düşüklük gözükür.)
 • Anaçların sağlık durumuna dikkat edilmeli.(Anaçların sağlık durumu doğrudan yumurtadaki civcivi etkiler.)

2-Beslenme Ve Bakım : 

Uygulanan beslenme ve bakımın dev brahma yetiştiriciliğinde büyük bir önemi var.Kemik ve et kütlesinin sağlıklı şekilde gelişmesi için ek besinler verilmeli ve yediği besinlerden en iyi şekilde faydalanması sağlanmalı.

Öncelikle yemden yararlanmaları ve çiğ yem atımını önlemek için Diazyme 256 marka Probiyotik kullanmanızda fayda var. Bu ürün bir ilaç değildir ve yumurtadan çıkan bir civcive ilk günden itibaren kullanılmaya başlanabilir. Faydası saymakla bitmez bu konuyu daha önce ” civciv ne yer ” yazım da açıklamıştım dilerseniz oradan inceleye bilirsiniz.

Dev Brahma yetiştirmek için, kemik gelişimine çok dikkat edilmelidir.Yoksa kısa boylu tombul horozlar ve tavuklar yetiştirmiş olursunuz.Kemik gelişimine iyi yönde etki sağlayacak besin takviyesi yapılmalıdır.Verilmesi gereken besinler kalsiyum oranı yüksek ve D C VE A içeren besinlerdir.

 • Peynir
 • Yumurta
 • Kuru üzüm
 • Haşlanmış Balık
 • Kabak Çekirdeği
 • Tavuk Eti
 • Kırmızı Et
 • Zeytin
 • Ispanak
 • Brokoli

Yukarıda yazan besinleri civcivin yiyeceği oranda küçülterek yedikleri yem haricinde takviye olarak verilmesi iri cüsseli ve boylu tavuklar yetiştirmeye yardımcı olur.

Sağlık durumları sürekli kontrol edilmelidir.Bakımsız sürekli hasta olan ve gurk olan tavukların gelişimi diğerlerine göre daha az olur.

Dev brahma tavuk yetiştirmek için belirtilen tüm hususlara dikkat edilmelidir.

2 Yorum

 1. Mutlu