Cuma Mesajları ; Sevdiklerinize Özel Resimli Cuma Mesajları !

cuma mesajları arayanlara, yeni ve en güzel hayırlı cumalar mesajlarını sizler için hazırladım.Aşağıdan dilediğiniz yazı, sözlü veya  resimli cuma mesajları seçebilir.

Sevdiklerinizle WhatsApp ile kısa mesaj olarak veya Facebook gibi sosyal medya sitelerinde paylaşabileceğiniz resimli cuma mesajları da yazının devamında sizleri bekliyor.

Bu hayırlı ve anlamlı günde arkadaşlarınıza sevdiklerinize yollaya bileceğiniz yeni ve en en güzel cuma mesajları .Aşağıdaki hızlı menüyü kullanarak hızlı şekilde aradığınız Cuma mesajlarına ulaşa bilirsiniz.

Bu mübarek günde tüm Müslüman alemine hayırlı cumalar dilerim.

Cuma Mesajları

Cuma Mesajları

Cuma Mesajları

-İnsan; geçmişin hasretçisi, geleceğin özlemcisi, yaşadığı anın şikâyetçisidir.Allah bizi şikâyet edenlerden değil şükredenlerden eylesin. cuma akşamınızı kutlarım.

-Allahü teala’nın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun, Rabbim hayırlı, huzurlu, sağlık huzurlu bir gün nasip etsin.

-Rabbim gönlümün tespihine umut boncukları dizdin tane tane. Her çekişte af diliyorum ve sığınıyorum Rahmetine. Sen affedicisin affetmeyi seversin bizleri de affeyle. Dua ile hayırlı cumalar.

Cuma Mesajları Resimli - Güncel Cuma Mesajları

Güncel Cuma Mesajları Resimli –

-Allah’ın Selamı Rahmeti, Bereketi üzerimize olsun! Günümüz aydın Cumanız Mübarek Olsun! Hayırlı Cumalar.

-Ey Yüceler yücesi Allah’ım! Bize sana teslim olmuş hayırlı nesiller nasip et. Bizi sana gerçek kul olan Salihler zümresinden eyle. Amin. Hayırlı Cumalar.

-Tüm müminleri dine eriştiği ve safların tutulduğu en güzel güne davetidir Cuma günleri. Dualarınızın bir araya gelerek Allah’ın huzuruna çıkması dileğiyle, hayırlı Cumalar.

Resimli Cuma Mesajları - Görüntülü Cuma Mesajları

Görüntülü Resimli Cuma Mesajları

-Rabbım, yarar getirmeyen bilgiden, korkmayan kalpten, duyulmayan duadan, doymak bilmeyen nefisten, açlıktan ki o kötü bir arkadaştır hıyanetten ki o ne kötü sırdaştır tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, kocamaktan, ezel-i ömre döndürülmek ten, deccal fitnesinden kötülüğünden, kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnesinden Sana sığınırım.

-Ettiğin her dua derdine deva, sağlığına şifa, gözüne nur, gönlüne huzur, ailene ve sevdiklerine huzur getirsin. Hayırlı cumalar dilerim.

– Bir duanın sessizliği düşerken ruhuma, Anlarım ki vakit, aşk vakti; günlerden Cuma…

Güzel Cuma Mesajları -Hayırlı Cuma Mesajları

Güzel Cuma Mesajları -Hayırlı Cuma Mesajları

-Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi dualarında hayat bulacağı bu Mübarek günde dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle Cumanız mübarek olsun.

-‘Şüphesiz (bilsinler) ki O Allah, bizzat rızkı veren kuvvet ve kudret sahibidir. Hiç kuşkusuz o zulmedenlere de, (geçmiş) arkadaşlarının (azaptaki ) payı gibi bir pay vardır. Şimdi gelmesi için acele etmesinler. ‘ (Zariyat ~58,59) Cuma Gününüz Bin Mübarek Olsun. Dua eder, Dua beklerim. Selamlar.

-Semüre (ra)’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Her kim cuma günü abdest alırsa ne iyi eder; hele boy abdesti alırsa, o daha iyidir ” Hayırlı Cumalar.

Cuma Mesajları Kısa - Güzel Kısa Cuma Mesajları

Cuma Mesajları Kısa – Güzel Kısa

-Allah’ım dualarımın kabul olmasını engelleyen tüm günahlarımı affet. Amin! Hayırlı Nurlu Cumalar.

-Tüm din kardeşlerimin Cuması mübarek olsun… Allah herkese şifa versin, bu güzel gününüz gülümsemelerle bitsin inşallah…

-Uzaklardan bir yel eser, süslü bir kış sabahında. Gönüller bir olsun, mekanlar kimin umurunda. Kardeşlik, sevgi hissetmektir arada, yollar ve zaman olsa da. Hayırlı cumalar dilerim.

-Duaların geri çevrilmeyeceği bugünde yarabbim dualarımızı kabul etsin. Bizleri rahmetinden mahrum bırakmasın güzel Mevla’m. Hayırlı Cumalar.

>>> En Güzel Sözlü Ve Resimli Hayırlı Cumalar Mesajı İçin Tıklayın ! <<<

Resimli Cuma Mesajları

Resimli Cuma Mesajları - En iyi Cuma Mesajları

En iyi Resimli Cuma Mesajları –  Yeni

-Her türlü sıkıntıdan uzak, huzurun gölgesinde geçireceğiniz kıymetli günlerin ömrünüze yayılması dileğiyle hayırlı sabahlar.

-Hayatın bedeli ölüm, sevmenin bedeli fedakarlık, dostluğun bedeli paylaşmaksa, bugünün bedeli hatırlamak olsun. Cumanız mübarek olsun…

-Rabbın’den korkanlar da bölük bölük Cennete sevk edilmektedir. Nihayet oraya vardıklarında kapıları açılır ve bekçileri onlara: Selam sizlere ne hoşsunuz; ebedi olarak içinde kalmak üzere haydi girin oraya derler. Hayırlı Cumalar.

En Güzel Cuma Mesajları Resimli -Cuma Mesajları Yazılı

Yazılı En Güzel Cuma Mesajları Resimli

-Ya Rab! günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört.Bizi cennette Efendimiz (sav) komşu eyle. Amin. Cumanız Mübarek Olsun.

-Yaprak takvimleri yine Cuma’yı işaret ediyor, Rabbinin huzuruna çıkmaya heyecanla bekleyen bir topluluk düşün. Düşünceler içerisinde senin de yer alman dileğiyle hayırlı Cumalar.

-Duaların geri çevrilmeyeceği bu mübarek günde Rabbım dualarımızı kabul etsin..Bizleri rahmetinden mahrum bırakmasın İnşallah ..Hayırlı Cumalar.

Anlamlı Cuma Mesajları - Dualı Cuma Mesajları

Dualı Anlamlı Cuma Mesajları

-Allah’ım! Ruhumu daraltma, kalbimi karartma, darda koyup aratma, Hak yolundan saptırma, beni senden başkasına yalvartma. Amin. Hayırlı cumalar..

– Yine buruk geceler; yine düştü yangın ruhuma… Sevin sen de yüreğim; bugün arefe, yarın cuma…

– Allah’ım! Sen’den dünya ve ahirette af ve afiyet diliyoruz. Her türlü semavi ve arzı afet ve belaları üzerimizden uzaklaştırmanı istiyoruz.

>>> 18 Farklı Resimli Cuma Mesajları İçin Tıklayın <<<

En Güzel Cuma Mesajları

Çok Güzel Cuma Mesajları - Güzel Cuma Mesajları Resimli

Çok Güzel Cuma Mesajları Resimli

-Cuma namazı saflarda BİR olan bedenler misali, gönüllerin de Efendimizin (sav) Sancağı altında bir olmasını dileklerimle Hayırlı Cumalar.

-Ebû Hüreyre’den şöyle dediği rivâyet edilmiştir: “Rasûlullah (s.a.s.)’a Cuma gününe niçin bu adın verildiği sorulduğu zaman şöyle cevap vermiştir: “Babanız Âdemin yaratılışı o günde oldu. Kıyâmet o günde kopacak, yeniden dirilme ve insanların hesap için yakalanması o günde olacaktır. Cuma gününün üç saatinin sonunda öyle bir an vardır ki, o anda dua edenin duası kabul olunur. ” (Ahmed b. Hanbel, İstanbul 1981, II, 311)

-Allah’ım! Varsın, bütün kainat varlığının aynası. Birsin, bütün mevcudat birliğinin şahidi. Hayırlı Cumalar

Kısa Cuma Mesajları - En Güzel Cuma Mesajları Kısa

En Güzel Kısa Cuma Mesajları – 2018

-Bu dünya fani sakın güvenme, giden gelmez, gelen durmaz, Allah sevgisi gönülden çıkmaz, gönlünüz iman mekanınız cennet olsun, hayırlı Cumalar…

-Değerli Dostum; Sabahınız Hayırlı, Cumanız Mübarek , Dualarınız Kabul Olsun. Hayırlı Günler…

-Ya Rabbı; gönlümdeki boşlukları öyle güzel şeylerle doldur ki; kemiği olmayan dilim Allah kelimesinden başka bir şey demesin. Cuma Gecemiz Mübarek olsun.

En Güzel Resimli Cuma mesajları - Cuma Mesajları Kısa Ve Öz

En Güzel Resimli  Cuma Mesajları Kısa Ve Öz

-Her sabaha ALLAH’u Teala’nın adıyla uyanmak sanki yeniden doğmak gibi… Hayırlı Sabahlar.

-Kalpler imanla gönüller huzurla dolsun. Saadetler hepimizin olsun. Ne kurulan bağlar bozulsun ne de dostlar unutulsun. Cumanız mübarek olsun…

-Mevlana diyor ki; Dua edecek güzel bir gönlün yoksa, güzel yürekli insanlardan dua iste. Hayırlı Cumalar!

-YÜCE RABBIM. Omzumuzda onca GÜNAH yüküyle, sana açtık ELLERİMİZİ. Derinden bir OF değil, yürekten bir AF diliyoruz. HAYIRLI CUMALAR…

>>> Sizler İçin Hazırladığım 25 Farklı Resimli Ve Yazılı En Güzel Cuma Mesajları İçin Tıklayın <<<

Kısa Cuma Mesajları

Kısa Cuma Mesajları - Cuma Mesajları Resimli Paylaş

Kısa Cuma Mesajları – Resimli Paylaş

-Tenimizin rengi ne olursa olsun, aynı kubbenin altında buluşarak dua etmek ve dualara ortak olmak dileği ile hayırlı Cumalar.

-Allah’ım! Ruhumu daraltma, kalbimi karartma, darda koyup aratma, Hak yolundan saptırma, beni senden başkasına yalvartma.. (amin..) Hayırlı Cumalar.

-Önce yollar uzanır hakka yürümek için; tomurcuklar, güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için… Sen de dua et Allah için… Cumanız mübarek olsun.

Yeni Cuma Mesajları - Güzel Anlamlı Cuma Mesajları

Yeni Cuma Mesajları – Güzel Anlamlı – 2018

-Ve bir Cuma vakti yine avuçlarıma üflüyorum kelimeleri… Hıçkırıklı ‘Amin’ler dökülüyor kirpiklerim den…

-Allah için işleyiniz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız. O vakit sizin ömrünüzün dakikaları, seneler hükmüne geçer.Hayırlı cumalar!

-Rabbım! Benim hatalarımı, bilmeden yaptıklarımı, işimde aşırıya gitmemi ve Senin benden çok daha iyi bildiğin hallerimi af eyle. Yüce Allah’ım, benim latifeleşmeleri mi, ciddiyet hallerimi, hatâen; kasıtlı yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle! (Amin) . Hayırlı Cumalar.

Kısa Anlamlı Cuma Mesajları - Cuma Mesajları Anlamlı

Kısa Anlamlı Cuma Mesajları – Cuma Mesajları Anlamlı

-Hz Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm cum’a gününden bahis açıp dedi ki: “Onda bir saat vardır; Müslüman bir kul namaz kılar olduğu halde, o saate erse, Allah’tan her ne istemişse onu Allah kendisine mutlaka verir.” Bunu söylerken (Resulullah) eliyle o vaktin azlığını işaretliyordu.” Buhari, Cum’a 37, Talak 24, Da’avat 61; Müslim, Cum’a 13, (852); Muvatta, Cum’a 15, (1, 108); Nesai, Cum’a 45, (3, 115, 116)

-Kalbimiz imana, gönlümüz İslama, dilimiz Kur-an’a, kulağımız ezana, gözümüz nura, evimiz huzurlu ve neşeli olsun. Amin. “Hayırlı Cumalar”

-Cuma günü duaların kabul edildiği zaman hakkında bilginiz var mı… O vakit, imamın minbere oturduğu andan namazın kılındığı zamana kadar olan süre içindedir. Dualarınız kabul olsun… Hayırlı Cumalar… (Müslim, Cum`a 16. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 202; Nesâî, Cum`a 45.

>>> 2018 Yılına Özel Hazırlanmış En güzel Kısa Cuma Mesajları İçin Tıklayın <<<

Hadisli Cuma Mesajları

Mübarek Cuma Mesajları - En Anlamlı Cuma Mesajları

Mübarek Cuma Mesajları – En Anlamlı Cuma Mesajları

-Kalplerde olanı da dilden döküleni bilen, duyan Sensin Yüce Rabbım herkesin gönlüne göre ver. Amin. Hayırlı Cumalar

-Allah hikmetiyle bir kapıyı kapatırsa rahmetiyle diğerini açar. Ya Rabbı bu mübarek Cuma günü hürmetine bizlere hayırlı kapılar aç. Cuma Akşamınız mübarek olsun.

-Bugün bir günümüzü daha aydınlatan Allah’a (c.c) şükürler olsun. Cümleten hayırlı sabahlar.

Dini Cuma Mesajları - Sözlü Cuma Mesajları

Dini Cuma Mesajları – Sözlü Cuma Mesajları

-Bu dünya fani sakın güvenme. Giden gelmez gelen durmaz, Allah sevgisi gönülden çıkmaz. Gönlünüz iman cennet mekanınız olsun. Cumanız mübarek olsun…

-Ömrüne ömür katılsın, Gönlüne meltem saçılsın. Bu mübarek günde melekler dört yanını sarsın…Derdine derman, gönlüne iman dolsun..! Hayırlı Cumalar.

-Allah’ım bizi gücümüzün yetmediği şeylerle imtihan etme. Bizi af et, bizi bağışla, bize acı. Bizi senden başkasına muhtaç etme. Cuma günümüzü mübarek kıl. Amin.

Cuma Mesajları Resimli Yeni - Cuma Mesajları Kısa Ve Anlamlı

Cuma Mesajları Resimli Yeni – Cuma Mesajları Kısa Ve Anlamlı

-Bu güzel günün hatırına ve hürmetine hitaben sana ve ailene dualar gönderiyorum. Hayırlı Cumalar dilerim.

-Önce yoIIar uzanır hakka yürümek için, tomurcukIar güIIer açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sende dua et Allah için. cumanız mübarek oIsun.

-Öyle bir dua et ki günahın tövbenin büyüklüğünden ağlasın. Şeytandan Yaradana sağınki nefsin seni değil; sen nefsini yakasın. Hayırlı Cumalar.

Anlamlı Cuma Mesajları

Yazılı Cuma Mesajları - 2018

Yazılı Cuma Mesajları – 2018

-Dua dua saçılıyor sözlerimiz… Kâinatı okuyoruz… Ve Cuma’ya açılıyor gözlerimiz… Beş vakit aşk dokuyoruz…

-Bütün hamd ü senalar sanadır. Övgü ve şükürler sanadır, dua ve niyazlar, yalvarış ve yakarışlar, dile getirdiğimiz getiremediğimiz her türlü eşsiz hamd ve sena ancak sana mahsustur Allah’ım.

-Allah’ım, Seni umuyor ve Sana dua ediyorum. Beni hayırlı umutlarıma kavuştur. Günahlarımı bağışla. Senin her şeye gücün yeter.. (amin) Hayırlı Nurlu Cumalar.

En Yeni Cuma Mesajları

En Yeni Cuma Mesajları

-Cuma gecesi veya cuma günü vefat eden hiçbir Müslüman yoktur ki, Allah onu kabir fitnesinden korumamış olsun.

-Ya Rabbı! Sana açılan elleri, sana yönelen gönülleri, sana bükülen boyunları, sana yalvaran dilleri, ne olur boş çevirme, amin. “Hayırlı nurlu cumalar”

-Ey büyük Rabbım. Hayrı ve şerri ayırt edebilmeyi, imtihan olarak verdiklerine yürekten Amenna diyebilmeyi, göstermiş olduğun yolda yürümeyi, Senin yolundan ayrılmamayı, Seni en çok sevenlerden olmayı bana ve sevdiklerime nasip eyle…. Hayırlı Cumalar..

Cuma Mesajları Yeni

Cuma Mesajları Yeni

-“Dertli gönüllerden dua isteyin” çünkü hazine yıkık yerlerde saklı olur. Cümleten hayırlı günler ve hayırlı cumalar

-Umutsuz kapılar vardır açılmaz, Rabbimin kapısı büyüktür, kapanmaz. Sen umudunu kaybetme Rabbim kulunu bırakmaz. Cuma geceniz mübarek olsun

-Dua ibadetin özüdür bol dualı bir gün dileğiyle günümüz aydın kazancımız bereketli olsun, cümleten hayırlı sabahlar..

>>> 20 Adet Birbirinden Farklı  Resimli Ve Yazılı En Anlamlı Cuma Mesajları İçin Tıklayın <<<

Cuma Namazı Ve Fazileti

Kaynak : TC. Diyanet Resmi Sitesi

Değerli müminler! Bugünkü va’zımızda Cuma namazı ve faziletinden söz edeceğiz.
Allah Teala buyuruyor:

“Ey İman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığı zaman hemen Allah’ı anmaya (Cuma namazını kılmaya) koşun ve alış — verişi bırakın. Eğer bilirseniz, elbette bu sizin için daha hayırlıdır.”632

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Bir kimse güzelce abdest aldıktan sonra Cumaya gelir, hutbeyi susarak dinlerse, üç gün fazlasıyla bu Cumadan diğer Cumaya kadar olan vakit içindeki günahları bağışlanır.

Elini (her hangi bir şeye) sürerse (her hangi bir şeyle meşgul olup hutbeyi dinlemezse) uygun olmayan bir iş yapmış
olur, demişlerdir.”633

Cuma namazı haftada bir defa cemaatle kılınan bir namazdır ve farzdır.
Peygamberimiz:

“Cuma namazı haktır, cemaatle kılınmak üzere her Müslümana farzdır.”634
Buyurmuştur.

Yine Peygamberimiz:

“Her hangi Müslüman bir topluluk, ya Cuma namazını terletmekten sakınsınlar, aksi halde Allah Teala onların kalelerini mühürler de gafillerden olurlar.”635

Cuma günü çok önemli olan haftalık toplu ibadet günüdür. Cuma günü daha önce Yahudi ve Hristiyanlar için haftalık ibadet günü olarak belirlenmiş, fakat onlar bunu değiştirmişler; Yahudiler Cumartesiyi Hristiyanlar da Pazar gününü haftalık toplantı ve ibadet günü kabul etmişlerdir.

Son olarak Cuma günü Müslümanlar için yeniden haftalık ibadet günü kılınmıştır.636

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı, Cuma günüdür. Adem aleyhi’s-selam o gün yaratıldı, o gün cennete kondu, yine o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak Cuma günü kopacaktır.”637

Peygamberimiz Cuma namazını ilk defa Mekke’den Medine’ye hicret ettiklerinde henüz Medine’ye ulaşmadan Medine yakınındaki Ranuna vadisinde Salim b. Avf kabilesini ziyaretleri sırasında orada bulunan namazgahta kıldırmıştır.

Cuma gününde bir saat vardır. Bir Müslüman o saatte rast getirir ve Allah’tan bir şey dilerse Allah ona dilediğini verir.638

Cumada ki duaların kabul edildiği bu saatin hangi saat olduğu kesin olarak bildirilmemiştir. Gizli kalması, o vakte rast gelir ümidiyle Cuma gününün daha çok vaktini ibadet ve dua ile geçirmeyi sağlamak içindir.Kadir gecesi de bunun için gizli tutulmuştur.

Farz-ı ayn olan Cumayı özürsüz terk etmenin büyük günah olduğu, bu konudaki hadislerden anlaşılmaktadır. Peygamberimiz buyuruyor:

“Her kim önemsemediği için üç Cumayı terk ederse Allah onun kalbini mühürler.”639

Cuma Gününe Mahsus Bazı İbadetler
Cuma günü boy abdesti almak.

Peygamberimiz:

“Sizden biriniz Cumaya geldiği zaman yıkansın”640 buyurmuştur.

Hz. Ömer bir Cuma hutbe okurken Peygamberimizin ashabından birimescide girmiş. Hz. Ömer bu zata dönerek:
—Bu saat hangi saattir? Diye seslenmiş, gelen zat:
—Bugün çalıştım. Ezanı işitince evime dönemeden abdest almaktan başka bir şey yapamadım (yani yıkanamadım) dedi. Hz.

Ömer:
—Abdestle yetinmen de öyle. Biliyorsun ki Peygamberimiz Cuma günü yıkanmayı emrederdi, dedi.641

Hz. Aişe (ra.) şöyle demiştir: Halk kendi işlerini kendileri görürdü.Cumaya gittiklerinde o durumlarıyla giderlerdi. Bunun için kendilerine:

“keşke yakınsanız (da namaza öyle gelseniz) buyur ulurdu. 642

Yine Hz. Aişe anlatıyor: “Halk Cumaya yaylalarındaki evlerinden gelirlerdi. (Sırtlarında yün aba olarak) toz toprak içinde gelirlerdi ki toz toprak vücutlarına siner bedenlerinden ter kokusu çıkardı.

Bir defa Peygamberimiz benim yanımda iken bunlardan biri geldi. Peygamberimiz (onun halini görünce) “Bari bugün yakınsanız” buyurdu.643

Selman-ı Farisi (ra.) şöyle demiştir: Peygamberimiz:

“Bir kimse Cuma günü yıkanıp elinden geldiği kadar temizlendikten ve (başını, sakalını tarayıp kullandığı) yağından yağlandıktan, yahut evindeki kokudan süründükten sonra camiye gelir, yan yana oturan iki kişi arasını açmaz (yani iki kişiyi sıkıştırıp ortalarına girmez) daha sonra (Allah tarafından) ona yazıldığı kadar namaz kılar, sonra da imam hutbeye başlayınca (namaz bitinceye kadar) susarsa, o Cuma ile öteki Cuma arasındaki günahları bağışlanmış olur.”644

2 Yorum

  1. Selim