Çift Sarılı Yumurta ; Üretimi Ve Tavuk Cinsleri

Çift sarılı yumurta ve çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsleri günümüze bir çok kişinin ilgisini çekiyor.

Çift sarılı yumurtadan civciv çıkar mı ? nasıl anlaşılırnasıl üretilir, doğal mı yoksa yapay mı ? hepsi ayrı merak konusu.

Günümüz ticari yumurta yetiştiriciliğin de, tavuklar doğan ortamlarından uzak stres altında yetiştiriyor.Yapay aydınlatmalar ile yüksek ışık uyarımı yapılan tavuklara birde kimyasal yemlerle beslendiğinde ortaya bu yumurtalar çıkıyor.

Çift sarılı yumurta tavuğu olarak bilinen Saso ve Star Gomes cinsleri daha çabuk stres altında kalıyorlar.

Çift sarılı yumurta ile illiği ayrıntılı bilgi için içerik başlıklarını takip edin.

Çift Sarılı Yumurta

Çift Sarılı Yumurta Nedir ?

Çift Sarılı Yumurta Nedir ?

Çift sarılı yumurtanın doğal olmadığı yönde düşünceler tamamen yanlış olmakla birlikte, normal bir yumurtadan iki farkı var.

 1. Büyük olurlar ve ortalama ağırlıkları 85 – 95 gramdır.
 2. Marketlerde daha yüksek fiyatlara satılır.

Bunlar haricinde sağlığa daha faydalı olduğu , çift sarılı yumurta besin değeri ve protein değerinin daha yüksek olduğu tamamen şehir efsanesidir.

Büyük yumurta çiftlikleri 1000 tavuk’dan sadece 5 adetinin bu yumurtaları yaptıklarını söylemekte.Bunun bilinen dört sebebi var.

 1. Yeni yumurtaya başlayan tavukların strese girmesi.
 2. Erken ışık uyarımı.
 3. Normalden yağlı veya hafif olan hayvanlar
 4. Dengesiz yem rasyonlar.

Tavuk için bir şeylerin yanlış gittiğini ifade etse de, yapılan araştırmalarda çift sarılı yumurta tüketmenin insan sağlığına hiç bir zararı olmadığı görülmüş.

Çift Sarılı Yumurtadan Civciv Çıkar Mı ?

Çift Sarılı Yumurtadan Yumurta Çıkar Mı ?

Çift Sarılı Yumurtadan Yumurta Çıkar Mı ?

İnsanlarda bilinen çift yumurta ikizi ile çift sarılı yumurta aynı diyebiliriz.

Bu durumla karşılaşan memelilerde doğum gerçekleşirken, kanatlılarda maalesef ürüme gerçekleşmez.

Çift sarılı yumurtadan civciv çıkar mı ?

Yumurta döllü ise oluşum olur ama maalesef civciv çıkımı olmaz, bunun iki sebebi var.

 1. Yumurtada iki civcivin gelişimini tamamlaması için yeteri kadar büyük değildir.
 2. Yumurtada iki civciv için yeteri kadar besin yoktur.

Bu yumurtalardan civciv çıksa dahi onların çift sarılı yumurtlama gibi bir özelliğin olması beklenilemez.Yani hiç bir tavuk sürüsü %100 bu yumurtalardan yapamaz.

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Anlaşılır ?

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Anlaşılır ?

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Anlaşılır ?

Çift sarılı yumurta tavuğu olmadığını biliyoruz.Peki Stres’den veya yanlış yetiştiricilikten kaynaklanan bu yumurtalar nasıl oluyor da ayırt ediliyor ?

Çift sarılı yumurta nasıl anlaşılır sorusunun cevabı yumurtanın ağırlığında saklı.Yumurta kanalına çift sarı girmesiyle beraber yumurta kabuğu dahil ortalama 85-95 gram olurlar.

Resmi Gazetede yayınlanan ; Türk Gıda Kodeksi Yumurta Ve Yumurta Ürünleri Tebliği‘ne göre yumurtalar ağırlıklarına göre 4 bölüme ayrılır ve bunun için yumurtalar paketlenmeden önce ayrıştırılır.

 1.  XL 73 gr.> Jumbo yumurta
 2. L 63 gr.<73 gr. Large yumurta
 3. M 53 gr.<63 gr. Medium yumurta
 4. S <53gr. Small yumurta

Ağırlıklarına göre ayrılan yumurtalar 83 gramdan daha büyük olanlar, çift sarılı yumurta olarak satılmak için ayrılır.

Tavuk cinslerine göre yumurta ağırlıkları farklılık gösterse de normal şartlarda 80 gram üzerinde tavuk yumurtası olmaz.

Örneğin ortalama yumurta ağırlığı ; Ayam Cemani cinsinde 45 gramken.Mavi yumurta olarak bilinen Ameraucana cinsinin 60 gramdır.

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Üretilir ?

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Üretilir ?

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Üretilir ?

Yüksek kazancından dolayı çift sarılı yumurta nasıl üretilir merak ediliyor.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği yani Yum-Bir başkanı İbrahim AFYON bu konuda yaptığı açıklamada.

Özel çiftlikler veya fabrikalar bu yumurtaları özellikle üretmiyor.Standartlara uygun yumurtalar paketlendikten sonra elde kalan yumurtalar ya çok küçük kılavuz yumurtaları yada çok büyük olan çift sarılı yumurtalar oluyor.1000 tavuktan sadece 5 tanesi yumurtluyor.

Açıklamasını yaptı.

Tavuklara özel olarak yanlış beslenme ışık ve yogun stres uygulanırsa bir sürün den %60 – 70 verim alına bilir ama bu ne kadar insancıl olur tartışılır.

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Oluşur ?

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Oluşur ?

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Oluşur ?

Çift sarılı yumurta daha çok genç ve yüksek verimli sürülerde görülür.İkinci sınıf yani anormal yumurta olarak kabul edilir.Bunun sebebi yumurtanın normal özelliklerinden sapması ve kısır olması.

Bu yumurtaların %90 ovumun yani yumurta sarısının yumurta kanalına iki adet girmesinden kaynaklı olur.Bazen üç, dört  adet ve yumurta içinde kabuklu başka yumurta olarak da görüle bilir.

 • Yeni yumurtaya başlayan tavukların strese girmesinden dolayı oluşabiliyor.
 • Kapalı alanlarda yapay aydınlatma ile erken ışık uyarımı yapılan tavuklarda görülür.
 • Dengesiz yem rasyonları tavuklarda yağlanmaya neden olur yumurta kanalı yağlanan tavuklarda çift sarılı yumurtlamaya başlarlar.

Eğer kümesinizde bun yumurtalardan alıyorsanız afiyetle yiyebilirsiniz ama  tavuklarınız için yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünmeniz gerekir.

Bu tip yumurtalar iri ve aşırı büyük oldukları için kasların yırtılmasına ve yumurta kanalının dışarıda kalmasına neden olabilir.Sürekli olarak bu yumurtaları yapan tavukların sağlık durumlarında ileride problem yaşayacakları kesin.

Büyük çiftliklerde 1000 adet tavuktan en fazla 5’inde görülmesi normal olarak kabul edilir eğer oran fazla ise yem, ve aydınlatmada düzenlenmelere gidilir.

Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsleri

%100 çift sarılı yumurtlayan tavuk sürüleri bulunmamaktadır.Böyle bir tavuk cinsinin üreye bilme olasılığı da maalesef yoktur.

Yani genetik olarak çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi bulunmamaktadır.Ama günümüz yetiştiriciliğinde yapılan hatalardan kaynaklı Saso ve Star Gomes cinsi tavuk sürülerinin %20 – %25’nin yumurtladığı bilinmekte.

Bunun sebebi ise Saso ve Star Gomes cinslerinin kolay strese girmesi, yem rasyonların dan ve yapay ışıktan etkilenmesidir.

Saso

Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsleri - Çift Sarılı Yumurta Tavuğu

Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsleri – Sasso

Saso cinsi tavukların Ana Vatanı Fransadır.Ticari olarak etlik ve yumurta olarak yetiştirilen kombine bir ırktır.Yılda 150-180 yumurta yaparlar ve ortalama yumurta ağırlıkları 70 gramdır.

100 günde 3,5 kiloya ulaşarak kesime hazır olurlar. 22 haftada ise yumurta dönemine girerler.Bir çok çiftlikte çift sarılı yumurta tavuğu olarak satışı yapılır.

Star Gomes

Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsleri - Çift Sarılı Yumurta Tavuğu - Star Gomes

Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsleri – Star Gomes

%60 oranında çift sarılı yumurta verdiği iddia edilen star gomes cinsi yolda 190-220 adet yumurta verir.Ana vatanı Fransadır.Etlik ve yumurta için yetişiciliği yapılan kombine bir ırktır.Yumurta ağırlığı ortalama 65 gramdır.

Tavukları 100 günde ortalama 4 kiloya ulaşırlar ve kesime hazır olurlar.22-24. haftalarda yumurta verimine başlarlar.Gurk tavuk olma eğimleri azdır.

Bir çok çiftlik bu cinsin aşılı yarka ve civciv satışını yapıyor.

Son Sözler

Çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsleri için bir kaç çiftlikle görüştüm ve bana Star gomes cinsinin %60 oranında bu yumurtaları yaptığı söylendi.Sitelerini incelediğimde de aynı bilgiye ulaştım ama bana çok inandırıcı gelmedi.

Çift sarılı yumurta üretimi diye bir şeyin olmadığı, yumurta satışı yapan çiftliklerin elinde olduğu kadarını ambalajlayıp sattığı aşikar.

Krizi fırsata çeviren üreticiler bu konuda uyanık davranıyorlar biz tüketiciler de trajikomik şekilde satın almaya devam ediyoruz.

3 Yorum

 1. Mehmet
 2. taner