Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?

Büyük fare nasıl yakalanır : Yaşam alanınız, fareler tarafından istilaya mı uğradı ? Bu makale sayesin de, Lağım faresi, sıçan ve keme olarak adlandırılan büyük farelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Keme, ülkemizde yaygın olarak bilinen adı : Lağım Faresi ve Sıçan’dır. Farelerden farklı bir kemirgen olan bu tür, 1341 ile 1351 yılları arasında Avrupa başta olmak üzre neredeyse tüm Dünyayı esir alan Büyük Veba Salgınının baş kahramandır.

O dönemde kara ölüm olarak adlandırılan ve yaklaşık 25 milyon insanın ölümüne sebep olduğu inanılan lağım fareleri, günümüzde de aynı tehlikeleri saçmaya devam ediyor. Gelin şimdi büyük nasıl yakalanır daha yakından inceleyelim.

Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?

Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?
Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?

Lağım fareleri, ortalama 25 santim boyunda ve 300 gram ağırlığındadır. Çok gelişmiş bir sosyal hayatı bulunan bu kemirgenler, grup halinde yaşarlar. Mideleri iki bölümden oluşur, bu nedenle yediklerini kusamazlar. Eğer farelerin kusma özelliği bulunsaydı, buğun nüfuslarının 10 katı sayıya ulaşabilirdi.

Farelerin kusma özelliği bulunmadığı için fare zehri ile büyük fareleri rahatlıkla öldürebilirsiniz. Bu makalede her ne kadar büyük fare nasıl yakalanır sorusuna cevap arasak da, fare zehri kullanımdan da bahsedeceğim.

Fare Zehri Büyük Fareleri Öldürür

Fare Zehri - Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?
Fare Zehri – Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?

Büyük fare nasıl öldürülür ; sorusuna verilebilecek en etkili cevap ; fare zehri kullanımıdır. Özellikle gıda işletmelerinde ve ambarlarda, lağım faresini öldürmek için bu yöntem kullanılır. Zararlılar ile mücadele eden profesyonel firmalar bu yöntemi fare ilaçlama olarak adlandırmaktadır.

Eğer yaşam alanında bu kemirgenlerle karşılaştıysanız, öncelikle nereden girdiklerini tespit ederek bu yolları kapatın. Sonra onları yok etmek için fare zehri kullanın. Zehirler, buğday taneli ve pasta formda bulunur, lağım faresini öldürmek için pasta formu satın almanız gerekiyor.

  • Güvenlik için zehri, fare istasyonu içine koymayı unutmayın.
  • Tavsiye ettiğim fare zehri markası, Bayer Rodilon Fare Zehri Pasta 100GR.
  • Fare zehrini, online satış yapan marketlerden, büyük süper marketlerden, nalbur’dan veya eczanelerden satın alabilirsiniz.
  • Fare istilasına uğrayan alana zehri, istasyon kullanarak yerleştirin.
  • Birden çok fare olma ihtimalini göz önünde bulundurun ve her sabah eksilenin yerine yeni zehri ekleyin.
  • Zehri yiyen fare ortalama 3 gün içinde kuruyarak ölecektir.
  • Zehri yiyen fare kesinlikle ölür.

Zehir kullanarak, büyük fare nasıl öldürülür sorusuna cevap bulduk. Şimdi büyük fare nasıl yakalanır inceleyelim.

Lağım faresini yakalamak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Birincisi fare kapanı, ikincisi ise fare kafesi. Bu yöntemlerden birisi öldürerek, diğeri ise fareyi canlı olarak yakalamanıza olanak sağlıyor.

Büyük Fare Kapanı

Büyük Fare Kapanı - Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?
Büyük Fare Kapanı – Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?

Lağım faresi gibi büyük türler için fare kapanının etkisiz olduğunu düşünenler var. Ayının bile kafesle yakalanılabildiğini bu dönemde büyük fareleri de yakalamak mümkün. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus kapan seçimi. Standart olarak satılan kalitesiz fare kapanları lağım faresi için etkisiz olabilir. Bu yüzden yukarıda ki resimde görüldüğü gibi, büyük ve kaliteli bir fare kapanı satın alın.

Fare kapanını nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız, daha önce hazırladığım: Fare kapanı nasıl kurulur adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Büyük Fare Kafesi

Büyük Fare Kafesi - Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?
Büyük Fare Kafesi – Büyük Fare Nasıl Yakalanır ?

Büyük fare nasıl yakalanır sorusuna cevap olarak verilebilecek olan diğer yöntemse fare kafesi kullanımıdır. Fare kafesi sayesinde kemirgeni canlı olarak yakalayabilirsiniz. Bu yöntem için demir, tahta veya plastik bir kafes satın alın ve içine farenin sevdiği yiyeceklerden ekleyerek farenin bulunduğu alana yerleştirin. Fare kafesin içine girip yemek dokunduğunda kafesin kapağı otomatik olarak kapanır ve yakalamanıza olanak sağlar. Yem olarak Sucuk, pastırma, gofret veya fıstık koyabilirsiniz. Fareyi tedirgin etmemek için yemi koyarken plastik eldiven kullanmayı unutmayın.

Üç farklı yöntemle, Büyük fare nasıl yakalanır sorularına cevap bulduk. Tüm sorularınızı, yorumlar kısman dan paylaşabilirsiniz.

Öneriler : Fare Nasıl Yakalanır ?

Kaynak : (1)

2 Yorum

  1. Selma