Brahma Tavuk Yumurtası Fiyatı Ve Verimi

Brahma tavuk yumurtası hakkında merak edilen her şeye bu makalede cevap bulabilirsiniz. Brahma tavuk yumurta fiyatı ne kadar, yıllık Brahma tavuk yumurta verimi nedir, Brahma tavuk ne zaman yumurtlar ve daha fazlası bu makalede.

Brahma Tavuk Yumurtası : Ülkemizde bulunan süs tavuğu yetiştiricileri tarafından çeşitli mecralarda yaygın olarak satışı yapılmaktadır. Çok sevilen bu türe ait yumurtalar, Brahma tavuğuna ait çeşide göre farklı fiyatlarda satışa sunulur. Maddi açıdan değerli olmasına rağmen Brahma tavuk yumurta verimi düşüktür.

Brahma Tavuk Yumurtası

Brahma Tavuk Yumurtası
Brahma Tavuk Yumurtası

Brahma tavuk yumurtasının ortalama ağırlığı, 45 ile 55 gram arası değişmektedir. Brahma tavuğunun yumurta kabuğu rengi ise kahve rengi ve açık kahve rengi tonları arasında oluşur.

Yumurta rengini tavuğun türüne ait genler belirler ve daha sorandan değiştirilemez.  Eğer kuluçkalık yumurta satın almayı düşünüyorsanız renk kontrolü yaparak bu türe ait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Brahma tavuğunun yumurtasının bazı hastalıklara faydalı olduğu tamamen bir şehir efsanesidir ve yalandır.

Fiyat konusuna şunun altını çizmek isterim, Brahma tavuk yumurtası sadece döllü olduğunda maddi bir değer kazanır. Yemeklik yumurta satışı fiyatı, 1 lira ile 1,5 lira arası değişmektedir. Döllü olduğunda ise bu fiyat 10-20 katı yükselmektedir.

Brahma Tavuk Yumurta Fiyatı

Yukarıda belirttiğim gibi Brahma tavuk yumurta fiyatı sadece döllü iken yüksek fiyatlara satılabilir. Bunun sebebi süs tavuğu yetiştiricileri tarafından talep edilen bir tür olmasıdır.

Döllü yani kuluçkalık Brahma tavuk yumurta fiyatı, 7 lira ile 20 lira arası değişmektedir. Kaliteli ve orijinal bir Brahma tavuğun kuluçkalık yumurta fiyatı ortalama 15 liradır. ( Bknz: Orjinal Brahma Nasıl Anlaşılır )

Fiyat çeşitler arasında da farklılık göstermektedir. Örneğin; Light Brahma gibi yaygın olarak yetiştirilen bir çeşit ile Nadir olarak beslenen Dark Brahma arasında fiyat farklı vardır. Bazı yetiştiriciler standarttın üzerinde ki kilolarda Dev Brahma tavuk yetiştirirler ve bunlarda kuluçkalık yumurta fiyatını en az 35 lira olarak belirlerler.

Brahma Tavuk Yumurta Fiyatı
Brahma Tavuk Yumurta Fiyatı

Yukarıda ki resim herkesin bildiği malum siteden, Brahma tavuk yumurta fiyatına örnek olması amacıyla eklenmiştir. İlanda belirtilen fiyat yumurta başına 15 liradır. Facebook gruplarında da Brahma tavuk yumurta satışı yapılmaktadır.

Brahma Tavuk Yumurta Verimi

Brahma Tavuk Yumurta Verimi
Brahma Tavuk Yumurta Verimi

Brahmalar, çok sık gurk olan tavuk türleri arasında yer aldığı için sürekli olarak yumurtadan düşerler. İri cüsseli olmalarına rağmen yıllık en iyi ihtimalle 150 ile 180 adet yumurta yaparlar. Bir çok kaynakta Brahma tavuk yumurta veriminin 100 ile 120 arası olduğu söylenir.

Bunun sebebi beslenme ile alakalıdır. Ağır gelişim gösteren tavuklara karbonhidrat ağırlıklı besin tüketildiğinde zamanda yağlanır ve yumurta veriminden düşerler. Eğer besinlerdeki protein, kalsiyum ve karbonhidrat oranı değerlendirdirerek dikkatli bir beslenme uygulanırsa yumurta verimi bir o kadar artar.

Brahma Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?

Brahma Tavuk Ne Zaman Yumurtlar
Brahma Tavuk Ne Zaman Yumurtlar

Brahma tavuk ne zaman yumurtlar: 6 ayda içinde cinsel olgunluğa erişen Brahma tavuklar 6 ay içinde ilk Kılavuz yumurtasını verirler. Kılavuz yumurtası çok küçük olur ve kuluçkalık yumurta olarak kullanılmaz. Kılavuz yumurtasından yaklaşık 1,5 ay sonra, tavuklar normal boyutlarda yumurta vermeye başlarlar.

Eğer kuluçkalık yumurta satışı yapmayı düşünüyorsanız ortalama 8 ay beklemek zorundasınız. Bu durum havanın sıcaklığı ve uygulanacak ışık politikasına göre değişebilir. Tavukların üremek ve çoğalmak için yumurta yaptığını biliyoruz. Tavuklara göre en iyi üreme koşulunun sağlanması için; 20 derece hava sıcaklığı ve en az 11 saat gün ışığı olması gerekir.

Kış ayların da, 6 aya ulaşmış bir tavuk yumurta vermiyorsa endişe etmeyin. Bu durumda onlara daha sıcak ortam sağlayın ve kümesi en az 11 saat aydınlık hale getirin. Bunun için ampul kullanabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Kemal