Brahma Tavuk Özellikleri

Brahma Tavuk ülkemizde en çok yetiştirilen süs tavukları arasında yer alıyor. Günümüzde dahi Brahma çeşitleri iri (Dev) yapısı ve gösterişli paçaları sayesinde dikkat çekmeye devam ediyor.

Çok talep görmesi zamanla ırk özelliklerinde büyük sapmalar oluşturmuş ve Çoğu yetiştirici, saf Brahma tavuk özellikleri hakkında net bilgiye sahip değil.

Bu makale sayesinde, Brahma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Brahma tavuk özellikleri, çeşitleri, fiyatı, yumurta verimi, gelişim süreci ve bakımı gibi bir çok konuda merak ettiğiniz tüm cevapları bulabilirsiniz.

Brahma Tavuk

Brahma tavukları Malay ve Cochin(Koşin) tavuk çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir. Ana vatanı Hindistandır. Geliştiricileri ise Avrupa ülkeleri ve özellikle Amarika Birleşik Devletleridir.

Brahma Tavuk Özellikleri Ve Çeşitleri

Brahma Tavuk Özellikleri Ve Çeşitleri

1800 yıllarda Çin üzerinden Amerika Birleşik Devletlerine ihraç edildi ve Amerikan kümes hayvanları Derneğince (APA) 1874 yılında mükemmellik Standartlarını oluşturularak derneğe kabul edilmiştir.

Amerika’da büyük popülerlik yakalarlar ve 1930 yılına kadar etlik tavuk olarak yetiştiriciliği yapılır.O dönemde tavuklar 6 kilo horozlar ise 8 kilo olduğu söylenmektedir.

İlk bakışta : sert bakışları, dev iri yapısı ve bacaklarını kaplayan uzun paça tüyleri dikkat çekmektedir. Brahma  görülenin aksine sakin tavırlar sergiler.

Brahma tavuk özellikleri : Tavuklar 4 kilo Horozlar ise 5 kilo ve 35 cm boya kadar gelişebilirler. Gelişim süreçleri hızlı değildir bu nedenle ticari anlamda etlik olarak beslenmezler.

Yıllık yumurta verimi 150-180 adet ve yaz döneminde gurk olma eğilimi gösterirler.

Brahma çeşitleri : boy olarak dev Brahma ve bantam(Cüce Irk) Brahma olarak 2 ye ayrılır ve geliştirilmiş tam 17 renk çeşidi bulunur. Ülkemizde tüm renklerde Brahma tavuk yetiştirilmektedir.

Brahma Tavuk Özellikleri

Brahma Tavuk Özellikleri Davranış : Brahma tavuk cinsleri çocukların rahatlıkla zaman geçirebileceği türden güvenli ve sakin tavırlar sergilerler. Fazlasıyla arkadaş canlısı eğer eğitilebilirse rahatlıkla elden yem yeme eğilimi gösterirler.

Kolay korkmaz ve kaçmazlar ve her tavuk gibi meraklı tavırlar sergilerler. Brahma beslemeyi düşünüyorsanız onları zararlılardan korumak için kümes de gerekli düzenlemeleri yapmanızı tavsiye ederim.

Brahma tavuk özellikleri Fiziksel : Küçük kafaları büyük cüsselerini olduğundan daha büyük görünmelerine sebep olur. Saldırgan olmamalarına rağmen kendinden emin dik duruşu ve şahin bakışlı kaş yapısı her an saldıracakmış hissi uyandırır.

Türkiye’de maalesef fiziksel standartları kontrol eden veye tespiti yapan bir dernek bulunmamaktadır. Brahma özelliklerini incelerken bizde Amerikan kümes hayvanları derneğinin öngördüğü standartlar üzerinden karar vermek zorundayız.

 • Gövdesi geniş ve dik duruş sergiler omuz kısmı da iri yapılıdır.
 • Kafa tasının ustu yuvarlak kısa ve geniş yapılıdır.
 • Gagası güçlü ve kısadır.Rengi sarı veya sadece ucunda gri renk.
 • Brahma tavuk bezelye ibiği’ne sahiptir.İbik rengi kırmızı ve 3 tanelidir.Önden arkaya doğru üçgen gibi uzanır, en yüksek kısmı ortasıdır.
 • Çene ve kulak lobu kırmızı renktedir.
 • Göz rengi genellikle turuncudur.Kırmızı ile kahverengi arası renklerde kabul edilir.
 • Boyun kısmında bulunan tüyleri omuzlarına kadar uzanır.Boyunları orta uzunluktadır.
 • Sırtları kısa ve ve çok geniştir.Kuyruk kısmına doğru dik eğimli gözükür.
 •  Göğüsleri çok geniş ve yuvarlak yapılıdır.Göğüs tüyleri öne doğru ve çok sık olması gerekir.
 • Kanatları kapalıyken kuyruk hizasını takip eder.Sırtından düşen tüyler kanatlarının üstünde kalır.
 • Kuyruk dik duruşludur.Arkadan bakıldığında V işaretini anımsatacak şekilde kusursuz dizilişlidir.
 • Brahma ten rengi, ayak ve bacakları sarı renktedir başka renk kabul edilmez.
 • Brahma tavuklarının 4 parmağı bulunur.Orta ve dış parmağında bol paça olmalı ve paçaları dışa doğru büyümelidir.
 • Bacak ve ayaklarını saran bol uzun dışa doğru büyüyen paça tüyleri. (Bknz: Paçalı Tavuk Cinsleri)
 • Bantam (Küçük) Brahma çeşitlerinin Eşler Horozları 1.5 ile 1.7 kilo arası, eşler tavukları ise 1.1 ile 1.3 arası olması gerekir.
 • Dev Brahma çeşitlerinin eşler horozları 4.5 ile 5 kilo arası tavukları ise 3.5 ile 4 kiloya arası olması gerekir.
 • Brahma çeşitlerinde renk harici aranan tüm özellikler yukarıdaki gibidir. Brahma tavuk ve horozda’da aynı özellikler aranır.

Kaynak: Et Ve Süt Kurumu

Brahma Tavuk Çeşitleri

Brahma çeşitlerinin 3 tanesi Amerikan kümes hayvanları Derneğince kabul edilmektedir. Bunlar Light Brahma, Buff Brahma ve Dark Brahma.

Avustralya Tavukçuluk Derneği’de bu 3 Brahma çeşitlerinden hariç olarak : Black, Blue, Partridge, Crele Ve Barred çeşitlerini de kabul etmektedir.

Standartlar içinde kabul görmeyen bilinen diger brahma çeşitleri ve isimleri: Buff laced brahma, gold blue partidge brahma, blue buff colombian brahma, gold laced brahma, lemon pyle brahma, red pyle brahma, silver blue brahma, silver laced, splash brahma.

Light Brahma : En yaygın olarak beslenen çeşittir.Boyunda siyah tüyleri sırtlarına kadar uzanır bunun haricinde kanatlarının ucunda ve kuyruklarında siyah renk bulunur.Geri kalan tüm bedeni beyaz tüyle kaplıdır. Daha fazlası için okuyun >> Light Brahma

Buff Brahma : Kahverengi tüylere sahiptir boyundan uzanan siyah tüyleri sırtlarına kadar uzanır kuyruk ve kanat uçlarında siyah renk bulunur. Horozlarda ise renk daha kızıl ve koyudur.

Dark Brahma : Tavukları desenli koyu gri renktedir.Kafalarının tepesi beyaz, kuyruklarının uçları ve boyunlarından sırtlarına sarkan siyah renkler bulunur.Horozları ise kafalarının tepesi boyun ve kanatlarının üst kısmında beyazlık bulunur diğer yerleri siyah renktedir.

Black Brahma : Tavuk ve horozda simsiyah parmak tüyler bulunur.Tavuklarda motifler varken horozlarda bulunmaz.

Blue Brahma : Tavuklar düz mavi renktedir desen yoktur.Horozlarda boyun ve sırtta siyah tüyler bulunur desen yoktur.

White Brahma : Tüyleri tamamen beyaz renktedir.Tavuk ve horozlar’da renk aynıdır ve desen yoktur.Dernekler tarafından standartlara uygun olarak görülmemektedir.

Daha fazla detay için lütfen Brahma Çeşitleri adlı makaleyi inceleyin.

Brahma Tavuk Yumurtası Ve Gurk Dönemi

Sağlıklı olan ve iyi beslenen Brahma tavuk yumurta dönemine erişmesi ortalama 6 aydır. Altı aylık Brahma horozlar eşler duruma gelir, tavuklar ise yumurtaya başlar.

Yumurtalarının ortalama ağırlığı 50-55 gramdır. Brahma tavuk yumurtasının rengi kahverengidir.

Senelik 150-180 arası yumurta yaptıkları için ticari olarak Brahma tavuk yumurta yetiştiriciliği yapılmaz.

Süs tavuk yetiştiricileri tarafından talep gören Brahma, döllü şekilde kuluçkalık Brahma tavuk yumurtası olarak satılmaktadır.

Ülkemizde Kuluçkalık Brahma tavuk yumurtası 7 lira ile 20 lira arası fiyat aralığında satılmaktadır.

Bol tüylü olmasından dolayı kuluçkalık yumurtalarda döl oranları çok düşük olmaktadır. Zaten nadir olarak yumurtlayan bu tavuklar da döl oranını yükseltmek için üreme organlarının etrafındaki tüyler tras edilebilir.

Gerekli sıcaklık ve ortam hazırlandığında senenin her ayında gurk olma eğilimi gösterirler. Normal şartlar da senede en az bir defa gurk olurlar. Brahma tavuklarda civciv ölümü fazla gözükebilir. Bol tüylü oluşu ve ağır yapısından dolayı civcivler bazen ölebilir.

Gurk döneminden önce civcivlerin ölümlerini engellemek için önlemler alınmalıdır.

Brahma Tavuk Bakımı

Brahma tavuk bakımı diğer bilinen tüm tavuk cinsleriyle genel olarak aynıdır.Ama farklı olarak dikkat edilmesi gereken 4 husus var.

Brahma tavuk özelliklerinin uzun paçaları ve bol tüyleri olduğundan biliyoruz. Bu durum ilk olarak döl oranında düşüklük ve civciv ölümlerini tetikliyor.

İkinci olarak sürekli yere temas eden paçalarından dolayı bit vb. parazitlerin kolay şekilde bulaşıyor olması.

Üçüncü olarak, kümes zemini eğer ıslak ise ıslanan paçalar tavuklarda hastalıklara sebep oluyor.

Eğer Brahma tavuk beslemeyi düşünüyorsanız gerekli önlemleri önceden almanızı tavsiye ederim. Bakımı diğer tavuk cinslerine göre nispeten daha zahmetlidir.Kümesi sürekli temiz tutmanız ve kuluçka dönemini takip etmeniz gerekir.

Son olarak eğer dev boyda Brahma yetiştirmek istiyorsanız beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Beslenme Detayları İçin Bunu Okuyun >>> Dev Brahma

Brahma Tavuk Fiyatı

Fiyat konusunda detaylı inlemeyi buradan okuyabilirsiniz >>>>

Piyasada farklı fiyatlarda Brahma tavuk, horoz, yarka ve kuluçkalık yumurta satılmaktadır.Fiyatı belirleyen 3 farklı etken vardır.

 • Standartlara uygun Brahma tavuk özelliklerini taşıması.
  Brahma tavuk cinsleri (light, blue, dark vb.).
 • Boyutu (Battam veya Dev).

Alırken veya satarken 3 etkene göre değerlendire biliriz.Kısaca ortalama fiyat belirtmem gerekirse ;

 • Eşler durumda brahma horoz fiyatı 400 ile 700 lira arasında satıcı bulmaktadır.
 • Yumurtlar durumda brahma tavuk fiyatı ise 250 lira ile 450 lira arası satıcı bulmaktadır.
 • Brahma kuluçkalık yumurta fiyatı 7 lira ile 25 lira arası satıcı bulmaktadır.
 • Brahma civciv fiyatı 15 lira ile 50 lira arası satıcı bulmaktadır.
 • Brahma yarkaları ise 50 lira ile 200 lira arası satıcı bulmaktadır.

Çok daha ucuza veya pahalıya Brahma tavuk fiyatı görebilirsiniz. Ben fiyatları tür özelliklerini taşıyan kaliteli tavuklara göre baz aldım. Dilerseniz yukarıdaki bağlantıyı inceleyip okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Mahmut