Brahma Tavuk Çeşitleri

Brahma Tavuk Çeşitleri : Ülkemizde ve dünyada 17 farklı renkte Brahma tavuk çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan sadece 3 tanesi, Amerikan kümes hayvanları Derneğince (APA) 1874 yılında mükemmellik Standartlarını oluşturularak derneğe kabul edilmiştir. Bunlar Light Brahma, Dark Brahma ve Buff Brahma’dır.

Avustralya Tavukçuluk Derneği’de APA’nın kabul ettiği üç Brahma tavuk çeşidinden hariç olarak : Black Brahma, Blue Partridge Brahma, Crele Brahma Ve Barred Brahma çeşitlerini de kabul etmektedir.

Brahma tavuk çeşitlerinden 7 tanesi ilgili derneklerce kabul edilirken, yetiştiriciliği yapışan diğer 10 çeşidi kabul görmemektedir. Bunların isimleri de : White Brahma, Buff laced Brahma, Gold Blue Partidge Brahma, Blue Buff Colombian Brahma, Gold Laced Brahma, Lemon Pyle Brahma, Red Pyle Brahma, Silver Blue Brahma, Silver Laced, Splash Brahma.

17 renk varyeteden oluşan, Brahma tavuk çeşitlerini daha yakından inceleyelim..

Brahma Tavuk Çeşitleri

Brahma Tavuk Çeşitleri
Brahma Tavuk Çeşitleri

Brahma tavuk hakkında toplamda 6 farklı makale yayınladım. Bunların ikisinde Brahma tavuk çeşitlerinden daha önce bahsettim ama resim ekleme detaylı bir inceleme yapma imkanım olmadı. Bahsedilen 17 farklı renk varyete’sinin birbirinden ayıran en önemli özelliği renk farklılıkları ve tüylerinde bulunan desen oluşumu. Bunun haricinde aralarında boy ve kilo farkı da olabilmekte.

Her ne kadar biz aynı türe ait çeşitler olarak sınıflandırırsak da, bu tavuk türü üstünde en çok hak sahibi olan, APA’nın 3 tanesi haricinde diğer çeşitleri standarttın dışında olarak kabul ettiğini tekrar söylemekte fayda var.

Light Brahma Tavuk Çeşitleri

Light Brahma Tavuk Çeşitleri
Light Brahma Tavuk Çeşitleri

Brahma kelimesi ile özdeşmiş olan çeşit. Ülkemizde ve Dünyada en çok beslenen paçalı tavuk türleri arasında. Tüy rengi ağırlık olarak beyaz, boyun, kuyruk ucu ve kanat uçları siyah.

Ortalama ağırlığı tavuklarda 3,5 Horozlarda ise 4- 4,5 kilo. Dev Brahma adı ile tabir edilen tavuk ve horozlar genellikle bu türden çıkar ve yaygın olarak yetiştirildiği için bir çok mecradan kolaylıkla yumurta, civciv anaç satın alınabilir. Detaylı incelemek için Light Brahma adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Dark Brahma Tavuk Çeşitleri

Dark Brahma Tavuk Çeşitleri
Dark Brahma Tavuk Çeşitleri

APA derneği tarafından kabul gören diğer çeşit ise Dark Brahma. Bu renk varyetesin de tavuk ve horoza ait tüy renkleri farklılık göstermektedir. Yukarıda ki resmi incelerseniz daha net görebilirsiniz.

Dark Brahma Horoz da: Ağırlık olarak tüy rengi siyah, boyun sırt ve kanatlarda beyazlıklar bulunur. Tavuk da: Tüy rengi gri ve üstüne siyah renkte motifler bulunur. Ülkemizde en çok yetiştirilen çeşitler arasındadır. Bir çok mecrada satışı yapılmaktadır.

Buff Brahma Tavuk Çeşitleri

Buff Brahma Tavuk Çeşitleri
Buff Brahma Tavuk Çeşitleri

Buff brahma tavuk rengi tam olarak, devetüyü rengi olarak adlandırılır. Horozlar da kuyruk, boyun ve kuyruk uçlarında siyahlıklar bulunur.Tavukta siyah renk tüy ağırlıkla boyunda bulunsa da kanat ve kuyruk uçlarında da az olarak görülür. Ülkemizde yaygın şekilde yetiştiriciliği yapılır.

Eşler durumda Anaç fiyatları çift olarak 400-600 lira arasıdır. Kuluçkalık yumurta fiyatı ise kaliteye göre 10 ile 25 lira arası değişmektedir. Eğer bu çeşide ait yetiştiricilik yapmak istiyorsanız Facebook üzerinden satış yapan grupları takip etmenizi tavsiye ederim.

Black Brahma Tavuk Çeşitleri

Black Brahma Tavuk Çeşitleri
Black Brahma Tavuk Çeşitleri

Black brahma çeşidi tüy rengi tamamen siyahtır. Tavuk ve horozda farklılık göstermez. Apa tarafından kabul görmese de, Avustralya Tavukçuluk Derneği tarafından mükemmellik standartları belirlenmiştir.

Ülkemizde bulunan süs tavuğu yetiştiricileri tarafından nadirde olsa beslenmektedir. Bu varyetede paça tüyleri diğerlerine nazaran daha seyrek görülür.

White Brahma Tavuk Çeşitleri

White Brahma Tavuk Çeşitleri
White Brahma Tavuk Çeşitleri

Horoz ve tavukta bulunan Tüy rengi tamamen beyazdır. Dernekler tarafından kabul görmez. Süs tavuğu yetiştiricileri tarafından geliştirilmiştir. Ülkemizde yetiştiren veya satışını yapan kimseye rastlamadım eğer elinde bu renk varyete ait anaçları bulunan varsa yorum kısmından belirtebilir.

Bu çeşide ait kuluçkalık yumurtaları özellikle Almanya’dan hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz. Bir adet kuluçkalık yumurta satış fiyatı Türk lirası ile 45 liraya gelmektedir.

Blue Partridge Brahma Tavuk Çeşitleri

Blue Partridge Brahma Tavuk Çeşitleri
Blue Partridge Brahma Tavuk Çeşitleri

Horoz ve tavuk da renk farkı görülür. Horozda mavi, sarı, kızıl ve tüylerde bulunan siyah renk görülürken desen yoktur. Tavuk da ise siyah renk sadece desenlerde görülür. Desenleri mavi tonlarda da olabilir.

Ülkemizde en çok yetiştiriliği yapılan Brahma çeşitleri arasında yer alır. Bir çok mecrada anaç, yarka veya civciv satışı yapılmaktadır. Facebook gruplarını incelemenizi tavsiye ederim. Anaç takım ortalama 800 lira arası satılmaktadır. Kuluçkalık yumurta fiyatı adet 15 ile 25 lira arası değişmektedir.

Crele Brahma Tavuk Çeşitleri

Crele Brahma Tavuk Çeşitleri
Crele Brahma

Bu çeşide ait tek bilgim yukarıdaki resimden ibaret maalesef. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmıyor veya ben daha önce hiç denk gelmedim. Bu çeşide ait kuluçkalık yumurta satışı yapan bir çok yabancı online satış sitesi bulunuyor.

Eğer yetiştirmek isterseniz buralardan satın alabilir ve kuluçka makinesine koyarak çıkım almaya çalışabilirsiniz. Tabi ki bunun için Brahma tavuk yumurtası başına 6 dolar fiyat ödemeniz gerekmektedir. Çıkım oranının çok düşük olma ihtimalini unutmayın.

Barred Brahma Tavuk Çeşitleri

Barred Brahma Tavuk Çeşitleri
Barred Brahma Tavuk Çeşitleri

Barred brahma resimde görüldüğü gibi, ülkemizde Ankara çillisi olarak bilinen tavuk türüne renk olarak çok benzer. Tavuk ve horozda renk aynıdır. Ben bu çeşide ait online satış yapan Türkçe bir sitede 2 farklı satıcı buldum. Ama Brahman’dan çok Ankara çillisi’ne benziyordu. Yumurtlar durumda, Anaç takım fiyatı 900 lira. Kuluçkalık yumurtanın tanesinin fiyatı ise 15 lira.

Eğer bu çeşide ait kaliteli anaçlar yetiştirmek istiyorsanız yurt dışından kuluçkalık yumurta almanızı tavsiye ederim.

Bilinen Diğer Brahma Tavuk Çeşitleri

Buradan sonraki Brahma tavuk çeşitlerini isim ve fotoğraf olarak paylaşmaya devam edeceğim. Eğer bahsi geçen çeşitler hakkında uzman görüşleriniz varsa veya satışını yapıyorsanız yorum kısmından bunu bildire bilirsiniz. Bu sayede tavuk yetiştiriciliğine meraklı bir çok okuru bilgilendirmiş olursunuz.

Buff laced Brahma,
Gold Blue Partidge Brahma,
Blue Buff Colombian Brahma,
Gold Laced Brahma,
Lemon Pyle Brahma,
Red Pyle Brahma,
Silver Blue Brahma,
Silver Laced,
Splash Brahma.

2 Yorum

  1. Mehmet