Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Biber Tohumu ne zaman ekilir : Biber yetiştiriciliği ülkemizde senenin 12 ayı örtü altı kapalı seralarda yapılmaktadır. Peki mevsiminde biber yetiştirmek isteyenler için biber tohumunu hangi ayda ekilir ?

Biz hobicileri sera kapatacak ve gerekli ısıyı sağlayacak ekipmanları olmadığı için, ilk bahar mevsiminde son don olayından sonra tohumları ekmeye başlatmaktayız. Geleneksel olarak 15 Nisan – 15 Mayıs günleri arasında biber tohumu ekimi yapılır. Bu tarih Kıl biber, sivri biber, kapya biber, dolmalık biber ve ülkemizde yetiştiriciliği yapılan tüm biber çeşitleri için geçerlidir

Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ?
Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ?

Biber tohumunun çimlenmesi ve fide haline gelmesi için en iyi sıcaklık 21 derecedir. Bölgesel olarak sıcaklık ülkemizde her şehrinde farklılıklar göstermektedir.

Geleneksel olarak ülkemizde biber tohumu , 15 Nisan ile 15 Mayıs arasında ekilir. Bu aylarda hava koşullarının el verişli olmadığı senelerde tohumlar saksı içine ekildikten sonra küçük seralara konur veya poşet ile sarılarak don olayından korunmaya çalışılır.

Biber tohumu ne zaman ekilir sorusuna geleneksel bir cevap bulduk. Peki işi biraz daha ilerletip bulunduğunuz şehre göre en uygun tarihi öğrenmek ister misiniz ?

Türkiye Don Takvimine Göre Biber Hangi Ayda Ekilir ?

Biber fidesinin toprakla buluşacağı en uygun vakit son don olayından 3 hafta sonra olması önerilir. Bu öneriye göre biber tohumunu son don olayından bir kaç gün önce örtü altında ekmeniz verim olarak en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Biber hangi ayda ekilir sorusuna cevap bulmak isterseniz eğer, ” Türkiye Meteoroloji Genel Müdürlüğü ” resmi web sitesinde bulunan ” Türkiye Don Takvimi ” inceleye bilirsiniz. Bu sayede yaşadığınız şehre göre en uygun tarihi bulabilirsiniz.

  • Marmara Bölgesinde biber tohumu Nisan ve Mayıs ayları arasında ekilebilir.
  • Akdeniz ve Eğe bölgesinde Şubat ve Mart ayları arasında biber Tohumu ekilebilir.
  • Karadeniz bölgesi mayıs ayında biber tohumu ekilebilir.
  • İç Anadolu bölgesi mayıs ayında biber tohumu ekilebilir.
  • Doğu Anadolu bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ise haziran ayında biber tohumu ekebilir.

Biber tohumu ne zaman ekilir sorusuna cevap bulduk. Daha fazlası için önerilen içerikleri ziyaret edin.

2 Yorum

  1. Canan