Ayam Cemani Tavuğu ; Fiyatı, Yumurtası, Eti

Ayam Cemani tavuğu ; fiyatı, yumurtası ve alışılagelmişin dışında olan görünümüyle Türkiye’de en çok ilgi gören tavuk cinsleri arasın da başı çekiyor.

Tüyleri, eti, kemiği hatta ağzının içi bile siyah renkte olmasın dan dolayı, halk arasında siyah tavuk olarak nam salmış durumda.

Endonezya’nın Java adasında yetişen Ayam Cemani tavuğu, ilk kez 1998 yılında tavuk çiftçili sahibi Hollandalı Jan Steverink tarafından keşfedilir ve tüm dünyaya ithal edilmeye başlanır.

İthal edilen tavuklar, 2000 yılında  Amerika’da 2500 $ fiyatla satılır ve bunu haber yapan kanallar sayesinde dünyada büyük sükse yapar.

Siyah Tavuk  , Türkiye’de ise 2015 yılın da süs tavuk yetiştiricileri tarafından keşfedilmesiyle ilgi görmeye başlar.

Ayam Cemani hakkında detaylı bilgi için içerik başlıklarını takip edin !

Ayam Cemani Tavuğu Özellikleri

Ayam cemani tavuğu Ayam cemani özellikleri Ayam cemani fiyatı Ayam cemani yumurtası Ayam cemani eti

Ayam Cemani Tavuğu Özellikleri – Siyah Tavuk Özellikleri

Irk Özellikleri:İbiği, tüyler, gagaları, dilleri, bacakları ve deri rengi siyahtır.Ayam Cemani etinin renginde siyah olsa da lezzet olarak beyaz tavuk etinden farkı yoktur.

Siyah tavuğun kan renginin de siyah olduğu iddia edilse de bu tamamen şehir efsanesidir. Ayam Cemani Tavuğunun Kan rengi kırmızıdır.

İç ve dış organlarının siyah olması haricinde, Horozlar 2,5 kilo tavukları ise 1,5 – 2 kilo ağırlığa erişirler.

Tavukları senede ortalama 90-110 yumurta yapar.Yumurtaların ortalama ağırlığı 45 gramdır.Gurk olma eylemleri zayıftır.

Ayam cemani tavuğu Ayam cemani özellikleri Ayam cemani fiyatı Ayam cemani yumurtası Ayam cemani eti

İç Organları Rengi

Yapılan araştırmalarda, Plevra ve nefes borusu başta olmak üzre iç organlarında dahi siyah renk olduğu görülmüştür.( Araştırmayı buraya tıklayarak inceleye bilirsiniz )

Anavatanı Endonezya’nın Java adası olan bu tavuk cinsinin, etlik yetiştiriciliğe uygun olmaması ve yumurta veriminin de çok düşük olmasına rağmen eşsiz renginden dolayı süs tavukları yetiştiricilerinin gözdesidir.

Ayam Cemani Yumurtası

Ayam cemani tavuğu Ayam cemani özellikleri Ayam cemani fiyatı Ayam cemani yumurtası Ayam cemani eti

Ayam Cemani Yumurta Rengi ?- Siyah Tavuk Yumurtası

Yukarıda ki resimde sol tarafta Türkiye’nin en prestijli haber sitelerinden alınmış yalan görsel.Sağ tarafta ise Ayam Cemani Tavuguna ait gerçek yumurtalardır.

Beyaz , kahverengi, mavi yumurta ve yeşil yumurtadan sonra, daha ilgi çekici olması amacıyla siyah renk yumurta yalanı ortaya atılmış.Siyah renk yumurtaya ait yapılan tüm haberler şehir efsanesinden ibaret.

Ayam cemani yumurta rengi ;Açık pembe be krem rengi arasıdır.

Yaklaşık ağırlıkları 45 gramdır.Yumurta veriminin az olduğundan zaten bahsetmiştim.

Kuluçkalık yumurta fiyatı için lütfen okumaya devam edin.

Ayam Cemani Fiyatı

Ayam Cemani Fiyatı

Ayam Cemani Fiyatı

Altın yumurtlayan tavuk olarak bilindiği için herkes ayam cemani tavuk fiyatlarını merak eder durumda.

Yazının başında Amerika’da 2500 dolara satıldığından bahsetmiştik.Türkiye’de bu durum 2 sene önce pek farklı değildi.

Süs tavuğu yetiştiricilerinin bir anda ilgi odağına giren bu tavuklar, talebin çok olması ve az bulunması sebebiyle yüksek fiyatlardan satılabiliyordu.

2 yıl önce satın almak istediğinizde ; horozu için  1500 lira, tavuğu için 1000 lira, civcivi için 150 lira ve kuluçkalık yumurtası 100 lira olarak satışa sunuluyordu.

Hatta kuluçkalık yumurtaları satın almak için ödemeyi yapıp sıraya girmeniz bile gerekebiliyordu.

Şuan durum daha farklı çünkü süs tavuklarına gönül vermiş bir çok kişinin kümesinde bulunuyor, ama hala daha ticari anlamda üretiminin yapıldığı büyük çiftlikleri yok.

Eğer ileride büyük çiftlikleri kurulursa marketlerde Ayem Cemani eti reyonlarını görmeye başlaya biliriz.

Peki 2018-2019 yılına ait fiyatlar nelerdir ? Piyasanın içinden örnekler ile inceleyelim.

Ayam Cemani Tavuğu / Civcivi / Kuluçkalık Yumurta Fiyatı

Büyük haber sitelerinde yapılan asılsız haberlere inat, piyasanın içinden en gerçekçi satış fiyatlarını sizlerle paylaşıyorum.

Ayam Cemani Tavuğu Fiyatı - Kara Tavuk Fiyatı

Ayam Cemani Tavuğu Fiyatı

İlan sahibi 4 tavuk 1 horoz için toplamda 1,500 Lira para istemiş.İlan açıklamasında 5’nin toplu fiyatı olduğunu söylemiş.

Ben satıcıyla irtibata geçtim ve 12 aylık yumurtlar durumda olduklarını teyit ettim.

Yani 2018 yılında ibik başı 300 Lira ödeyerek yumurtlar eşler durumda anaç tavuk horoz satın alına bilir.

Ayam Cemani Yarka Civciv Fiyatı - Kara Tavuk Yarka Civciv Fiyatı

Ayam Cemani Yarka Civciv Fiyatı

Diğer ilanda 2 aylık yani 60 günlük civcivleri adet fiyatı 250 Lira olarak satılıyor.Maalesef serbest piyasada uçuk fiyatları da görmek mümkün.

Yukarıda anaç tavuklar 300 Liradan satılırken 250 fiyatla 2 aylık civcivi satabilir mi bilemiyorum ama fiyat konusunda karşılaştırma yapmanız için bu ilanı da paylaşmak istedim.

10 günlük civciv fiyatları 40 liradan satılan ilanlarda bulunuyor.

Ayam Cemani Kuluçkalık Yumurta - Kara Tavuk Kuluçkalık Yumurta

Ayam Cemani Kuluçkalık Yumurta

Kuluçkalık yumurta fiyatı bu ilanda 15 Lira olarak belirlenmiş.Ben ilanı inceledim anaç tavuklar gerçekten çok güzel.

Fiyatta bana uygun geldi.İlan sahibi yumurtalarda döl garantisi de veriyor ve eğer yumurtadan kaynaklı az çıkım olursa telafi garantisi de veriyor.

Kuluçkalık yumurta satın almayı planlıyorsanız eğer gurk tavuk veya kaliteli bir kuluçka makinesine ve civcivleri büyütmek için kafeslerin olması gerektiğini unutmayın.

Civciv büyütmek isteyenler için hazırladığım makalemi incelemenizi tavsiye ederim.(Bkz; Civcivlerin Hızlı Büyümesi İçin Ne Yapmalı )

Fiyat hakkında aklınıza takılan farklı soruları yorum yazarak bana iletebilirsiniz.

Ayam Cemani Eti

Ayam Cemani Eti - Kara Tavuk Eti

Ayam Cemani Eti

Eti rengi ve lezzeti büyük bir merak konusu.Renginin siyah olduğunu kesin olarak biliyoruz ama maalesef tadını denemek bana nasip olmadı. 🙂

Yukarıda ki resimde Siyah tavuğa ait ; Göğüs eti , but , kanat , bacakları ve iç organları bulunmakta.Et renginin siyah olduğunu teyit ettik ama lezzet konusu biraz tartışmalı.

Denemeden kesin bir şey söylemek tabi ki bana ters, bu konu hakkında yaptığım araştırmalarda lezzet konusunda normal tavuk etinden farklı olmadığı kanısına vardım.

Ayam cemani tavuğu Ayam cemani özellikleri Ayam cemani fiyatı Ayam cemani yumurtası Ayam cemani eti

Haşlanmış Ayam Cemani Eti

Yukarıdaki görselde haşlanarak yemeğe hazırlanmış Ayam Cemani etini görebilirsiniz.Tadı hakkında daha fazla fikir edinmek isteyenler aşağıdaki videoyu inceleye bilirler.

Ayam Cemani Neden Siyah Renk ?

Ayam cemani tavuğu Ayam cemani özellikleri Ayam cemani fiyatı Ayam cemani yumurtası Ayam cemani eti

Ayam Cemani Neden Siyah Renk ?

Tavuğun içten dışa siyah olmasının sebebi ayrı bir merak konusu.

Belirli bir kesim; Genetiğiyle oynanmış ve laboratuvar ortamında üretilmiş bir tavuk cinsi olduğu sanılıyor.

Bu düşünceleri yapılan araştırmalar yalanlıyor.

Nesli 9100 yıl öncesine dayanan Ayam Cemani, vücutta bulunan Melanin Pigmentinin fazla salgılanmasından dolayı siyah olduğu kanıtlanmış.

İnsanlarda görülen Albion hastalarında vücuda renk veren Pigmentin eksikliğinden oluştuğunu bilmekteyiz.Bu tavuklarda da aksine fazla bulunmasından dolayı bu renkte olmaları çokta şaşırılacak bir durum olmadığını kanıtlıyor.

Ayam Cemani Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yapılan çarptırılmış haberler sayesinde bir çok yanlış bilgi ediniyoruz.Bu bilgileri de yeri geldiğinde çok doğruymuş gibi savunma gafletinde de bulunuyoruz.

Eğer siyah tavuklar ilginizi çekiyor ve merakınızı cezbediyorsa bu başlığın altında yazanları kesinlikle okuyun.Kulaktan dolma yanlış bilgilerden kurtulun.

Dünyada Tek Yalanı !

Ayam cemani tavuğu Ayam cemani özellikleri Ayam cemani fiyatı Ayam cemani yumurtası Ayam cemani eti

Siyah Habeş Tavuğu

Dünyada ve Türkiye’de yapılan haberlerde dünyada başka bir eşi olmadığı iddia edilen siyah tavukların neredeyse tüm özelliklerini taşıyan farklı tavuk cinside mevcut.

Yukarıda ki resim çoğu kanatlı sevenlerin yakından tanıdığı siyah Habeş tavuğu.Derisi tüyleri gagası bacakları tamamen simsiyah olan Habeş tavuğu 20 yıldır Türkiye’de yetiştiriciliği yapılmakta.

Siyah Yumurta Yalanı !

Ayam Cemani tavuğuna ait olduğunu iddia ettikleri siyah yumurtalar tamamen yalan.Haşlanmış yumurtaları siyaha boyayarak resmini çekiyorlar.Buda yetmezmiş gibi haber sitelerinde televizyonlarda paylaşıyorlar.

Siyah Tavuk Etinin Faydaları Yalanı !

Siyah tavuk etinin faydaları nelerdir kelimesini Google’de arattığınızda satırlarca yazılmış yalanlar karşınıza çıkıyor.

Kalp hastalarına iyi geldiğinden bahsedenlerden tutun cinsel güç arttırdığını hatta kanseri tedavi ettiğini iddia eden kişiler bile mevcut.

Her derde deva olsa inanın bu tavuğun eti eczanelerde satılıyor olurdu.Biraz araştırırsanız işin gerçeği hemen ortaya çıkıyor.

Ayam Cemani eti ile ilgili yapılan araştırmalarda beyaz tavuk etinden hiç bir farklı olmadığı kanıtlanmış durumda dilerseniz buradan araştırmayı okuya bilirsiniz.

Son Sözler

Halk arasında bilinen adıyla siyah tavuk hakkında detaylı araştırmanın sonuna geldik.

Makale içinde kullandığım bazı fotoğrafları yabancı kaynaklardan temin ettim hepsine çok teşekkür ederim.

Ayam Cemani tavuğu hakkında merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştım.Cevabını bulamadığınız, aklınıza takılan  soruları yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

Hoşça Kalın..

5 Yorum

  1. Eren
  2. Merve Kılıç
  3. Burak