Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydalı Mı ?

Aç karnına sarımsak yutmak mı yoksa tok karna sarımsak yutmak mı daha faydalı soruları, sarımsağı yemek ve faydalanmak isteyen insanları ikiye ayırmış durumda.

Bu makalede, bilimsel olarak kanıtlanmış bilgiler ışığında sarımsağı nasıl yememiz gerektiği konusuna aydınlık getirmeye çalışacağız.

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Vs Tok Karnına Sarımsak Yutmak !

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Vs Tok Karnına Sarımsak Yutmak !
Aç Karnına Sarımsak Yutmak Vs Tok Karnına Sarımsak Yutmak !

Kimi insanlara göre aç karna sarımsak yemek çok faydalı görülürken, kimilerine göre de tok karna sarımsak yutmak çok daha faydalı. Uzmanların bu konuda görüşü ise, tamamen kişinin sağlık durumu ile orantılı olarak değişiyor.

Kastamonu Üniversitesinin yaptığı araştırma sonucu göre, sarımsağı yutarak yenilmesi halinde içerinde bulunan vitamin ve minerallerden tam anlamıyla faydalanılamıyor. Bu nedenle, uzmanlar sarımsağı çiğneyerek yemenizi tavsiye ediyor. Uzmanlara göre ön koşul ; aç karnına sarımsak yutmak veya tok karnına sarımsak yutmak değil, sarımsağı çiğneyerek yemek veya havanda ezdikten sonra yutmak. (1)

Sarımsağı çiğneyerek veya havanda ezilmiş şekilde yutmanın daha faydalı olduğuna karar verdik, peki aç karnına mı, yoksa tok karnıma mı, yemeliyiz ?

Uzmanlara göre eğer mide rahatsızlığınız yoksa, sarımsağı aç karnına yutmak daha faydalı. Mide problemi yaşayan kişilerin ise mide, sarımsağı tok karnına yemeleri tavsiye ediliyor. Aynı zamanda, kan sulandırıcı ilaç kullananların sarımsağı yerken kesinlikle doktora başvurmalıdır. Sarımsak kan seyrelten ilaçların etkisini arttırarak kandaki pıhtılaşmayı engellemektedir. 

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir ?

Aç Karnına Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir ?

Uzmanlar sarımsağın, sağlıklı bir insana tek yan etkisinin kokusu olduğunu ve bundan çekinilmemesi gerektiğini söylüyor. Sarımsağı keserek veya havanla ezerek yoğurtla beraber aç karna yenilmesini tavsiye ediyor. Yoğurtla karıştırmak istemeyenler, direkt çiğneyerek de yutabilirler. Bu sayede sarımsağın içeriğinde bulunan tüm vitamin ve minerallerden en iyi şekilde faydalanılabilecektir. İşte aç karnına sarımsak yutmanın faydaları;

  • Doğal Antibiyotik : Araştırmalara göre sarımsak aç karnına yenildiğinde daha etkili bir antibiyotik görevi görmektedir.
  • Hipertansiyon : Sarımsak aç karnı na yutulduğunda Hipertansiyon rahatsızlığı olan kişilerde bazı semptomların zayıflatıldığı kanıtlanmıştır. Uzmanlar tek başına sarımsak yemenin hipertansiyonu tedavisinde etkili olmadığını ilaçlara kesinlikle devam dilmesi gerektiğinin altını da çiziyor.(2)
  • Sindirim Sitemi : Sarımsak sindirim ve iştahı uyarır. Mide ve bağırsak problemlerini tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Mide asidini düzenler.
  • Solunum hastalıkları : Sarımsak tarih boyunca bir çok hastalığa ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde de Sarımsağın, tüberküloz, zatürre, nezle, bronşit, kronik bronş nezlesi, akciğer tıkanıklığı ve astıma karşı fayda sağlandığı bilinmektedir. (3)

Sarımsağı tedavi amaçlı kullanmayın ve doktorunuza başvurun !

Tok Karna Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir ?

Tok karna sarımsak yutmanın da, en az aç karna yemek kadar faydası bulunmaktadır. Aç karna tüketmek, sarımsağın 1 saat gibi kısa sürede mide tarafından eritilip yüksek oranda içeriğinden faydalanmasını sağlarken tok karna tüketmekte neredeyse aynı etkileri göstermektedir.

Sarımsağı bütün yutmanın fayda sağlamadığını detaylı şekilde açıklayan çalışmalar olmasına rağmen, sarımsağı tok karna yemenin zararlı olduğu veya etkisiz olduğunu içeren bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır.

Bilim insanları, sarımsağın kimyasal yakıcı özelliğinin bulunduğunu bu nedenle mide rahatsızlığı olan kişilerin tok tüketmelerini tavsiye etmiştir.

Öneriler: Sarımsağın Kanıtlanmış Bilimsel Faydaları Nelerdir ?

2 Yorum

  1. Berna