Aç karnına Sarımsak Yutmak Beyaz Saça Eski Rengini Verir Mi ?

Bu makale de, aç karnına sarımsak yutmak beyaz saça eski rengini geri verir mi ve sarımsak yutmanın beyaz saça faydaları nelerdir, sorularına yapılan bilimsel araştırmalar öncülüğünde cevap bulmaya çalıştık.

Halk arasında sarımsak yutmanın beyaz saça eski rengini geri getirildiğine inanılır. Günümüzde sarımsak, bilim insanları tarafından bir çok farklı mecrada incelenmiş ve saç üzerinde ki faydaları ve zararları açıklanmıştır.

Aç karnına Sarımsak Yutmak Beyaz Saça Eski Rengini Verir Mi ?

Aç karnına Sarımsak Yutmak Beyaz Saça Eski Rengini Verir Mi ?
Aç karnına Sarımsak Yutmak Beyaz Saça Eski Rengini Verir Mi ?

Sarımsak, geçmişte ve günümüzde birbirinden çok farklı alanlarda tedavi amaçlı kullanılmıştır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda dahi sarımsağın içeriğinde bulunan mineral ve vitaminlerin tam olarak tüm faydaları bilimsel olarak açıklanmamıştır.

Buna rağmen sarımsağın saç üzerindeki faydalarını, önemli ölçüde kanıtlayan bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için sarımsağın saça faydaları adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Booali Sina Hastanesi Dermatoloji Bölümü, Mazandaran Tıp Bilimleri Üniversitesinde, Dermatoloji Profesörü Doktor Zohreh Hajheydari’nin liderliğini yürüttüğü araştırmaya ile, 40 – 56 yaş arası toplam 40 kişi üzerinde sarımsağın saç üzerinde ki etkileri araştırılmıştır.

Hastalarım hepsinde Saçkıran (Alopesi Areata ), rahatsızlığı bulunuyordu ve 3 ay boyunca farklı şekillerde (krem şeklinde ve sarımsağı yiyerek), kür uygulandı. Yapılan çalışma sonrası sarımsağın tekrar saç oluşumuna neden olduğu belirtilmiş. Tekrar uzayan saçlar, hastaların saç yapısına uygun renkte çıkmaya devam etmiştir.

Yani saçı beyazlamış hastaların beyaz, saçı renkli olan kişilerin ise aynı renkte saçlarının uzadığı not edilmiştir.

Bilimsel olarak yapılan çalışmalar gösteriyor ki , sarımsak yutmanın beyaz saça eski rengini tekrar vermesi mümkün değildir. Araştırmanın orijinal metnine, yukarıda vermiş olduğum sayfadan ulaşabilirsiniz.

Öneriler: Sarımsağın Faydaları Nelerdir ?

3 Yorum

  1. Hasan
    • Samoray