6 Adımda Köpek Nasıl Yıkanır ?

Köpek nasıl yıkanır: Çoğu köpeğin su ile yıkanma fikrine sıcak bakmadığını biliyorum. Her ne kadar sadık dostunuzun hoşuna gitmese de belirli sıklıklar ile köpekleri yıkamak ve temizlemek gerekmektedir.

Köpeğiniz için düzenli bir banyo takvimi uygulamak tüy dökümünü azaltır, dış parazitlere karşı direnç sağlar ve köpeğinizin tüylerinin daha temiz ve parlak gözükmesini sağlar. Peki ! Köpek nasıl yıkanır ?

Köpek Nasıl Yıkanır ?

Köpek Nasıl Yıkanır ?
Köpek Nasıl Yıkanır ?

Köpeğinizi yıkamak temizlik açısından çok iyi bir fikir olsa da, hiç yıkamamak kadar çok sık ve yanlış bir uygulama ile yıkamakta bir o kadar zararlı olabilir.

Köpeğinize zarar vermeden sağlıklı bir banyo yaptırmak istiyorsanız 3 duruma dikkat edin.

  • Köpekler sadece köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Bu sayede oluşabilecek bir çok zararlı durumdan kurtulabilirsiniz. ( Bknz: Köpek Şampuanı neden kullanılmalı )
  • Yıkanacak olan köpeğin, en az 2 aylık olması gerekmektedir. Doğumundan 2 ay geçmemiş yavru köpekleri lütfen yıkamayın.
  • Eğer musluk suyu kullanılacaksa, banyodan 6 saat önce yeterli miktarda suyun bir kap içinde bekletilmesi ve klorundan arınmasını bekleyin. Bu sayede köpeğin kürkünde oluşacak zararları engelleyebilirsiniz.
  • Köpeği çok sık yıkamak, çoğu zaman zararlıdır. Ortalama olarak ayda 1 defa yıkanılması tavsiye edilir.( Bknz: Köpekler ne sıklıkla yıkanır )

Sadık dostunuz için gerekeli önlemleri aldıysanız, 6 adımdan köpek nasıl yıkanır inceleyim.

1- Köpeği yıkamadan önce tüylerini tarayın.

Uzun olan ve sık taramayan tüyler su tutarak : yıkama , şampuanlama ve kurutma sırasında bir çok sorun meydana getirebilir. Sağlıklı bir yıkama için, öncelikle tüyler taranmalıdır.

2- Köpeğin kulaklarına pamuk tıkayın.

Kulağın içine kaçan su, köpeklerde kulak iltihabına ve enfeksiyonuna yol açabilir. Bunu engellemek için köpeği yıkanmaya başlamadan önce, pamuğu top haline getirin ve kulakları tıkamak için kullanın. Pamuk toplarına vazelin sürerek sızdırmazlığı arttırabilirsiniz.

3- Köpeği Ilık Su kullanarak yıkamaya başlayın.

Soğuk veya sıcak su köpek için farklı zararlara yol açabilir. Köpek yıkama işleminde kullanılmak üzre hazırlanan su ılık olmalıdır. Köpeği ılık su yardımıyla tamamen ıslatın.

4- Köpek şampuanı kullanın.

Islatma işleminden sonra, köpek şampuanı kullanın ve masaj yaparak tüm şampuanı köpürtün. Bu işlem sırasında köpeğin baş kısmını sona bırakın. Köpeğin gözlerine sabun kaçmamasına dikkat edin.

5- Köpeği Durulayın.

Ilık su ile köpeği dikkatli şekilde durulamaya başlayın. Durulama işlemine önce kafadan başlayın. Durulama işlemi bittiğinde tüylerin, şampuan kalıntısından tamamen arındığından emin olun. Durulama sona erdiğinde tüylerde tutulan suyu ellerinizde akıtın.

6- Köpeği Kurulayın.

Yıkama ve durulama işleminden sonra köpeğin tüylerini iyice kurutmalısınız. Bu işlem sırasında öncelikle havlu kullanılarak tüyler tamamen kurulanmalıdır. Havludan sonra saç kurutma makinesi en kısık ayarda kullanabilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta kurutma işlemi yapılırsa kepek ve kaşıntı görülebilir.

Köpek nasıl yıkanır sorusuna cevap olabileceğini düşündüğünüz tüm önerileri yorum yazarak tüm ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Melissa