5 Adımda Yavru Köpek Nasıl Yıkanır ?

Yavru köpek nasıl yıkanır: Köpek yavruları ilk defa 2 aylık olduklarında yıkanılması önerilir. İki aydan küçük köpek yavruları kısmı olarak temizlenmesi ve tamamen yıkanmaları sağlığı açısından daha iyi sonuçlar vermektedir.

Eğer yavru köpeğe yeni aşı yapılmışsa, yıkamadan önce lütfen veterinere danışın.

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır ?

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır ?
Yavru Köpek Nasıl Yıkanır ?

Yavru köpek eğer ilk banyosunu yapmaya hazırlanıyorsa bu durum onun için korkunç olabilir. Sudan korkan yavru köpeği bu sürece alıştırmak için kendisini güvende hissetmesini sağlayın. Yıkama işlemine uygulanacak tüm işlemler sırasında sakin tavırlar sergileyin ve arada ödüller vermeyi deneyin. Mümkünse göz temasını hiç bir zaman kaybetmeyin. Bu sayede banyoyu seven ve yıkanmaktan hoşlanan bir köpek yetiştirebilirsiniz.

5 Adımda yavru köpek nasıl yıkanır inceleyelim.

1-Yavru köpeğin tüylerini tarayın.

Yavru köpeği yıkamaya başlamadan önce tüyleri taramak gerekmektedir. Bu sayede düğüm olmuş tüyleri açabilirsiniz. Taranmamış ve iç içe girmiş uzun tüyler yıkama işlemi sırasında çok su tutar ve zor kurutulur.

2- Yavru köpeği yıkamak için gerekli küveti ve suyu hazırlayın. 

Yavru köpeği nerede yıkamanız gerektiğine karar verin. İsterseniz küvette veya derin bir lavaboda yıkayabilirsiniz. Havanın çok sıcak olduğu vakitler haricinde köpeğin dışarıda yıkanılması tavsiye edilmez.

Sürekli akan su yavru köpeği korkutabilir. Bu nedenle küveti önceden köpeğin bacak hizasına kadar ılık su ile doldurun. Küvetin dibine eski bir bez parçası sererek köpeğin kaymasını engelleyin.

3- Yavru köpeği ıslatın ve sabunlayın.

Köpeği su dolu küvetin içine koyun ve bir maşrapa yardımıyla kafası hariç tüm vücudunu ufak ufak ıslatın.Tamamen ıslanan köpek yavrusunu köpek şampuanı kullanarak yıkamaya başlayın. Şampuanı avuç içinize dökün ve tüylerine masaj yaparak köpürtün.

Yavru köpeğin yüzünü son olarak temiz bez ile tamamen silin. İlk yıkamada ve köpek banyoya alışana kadar, yavru köpeğin yüzünü temiz ıslak bir bezle silmeye devam edin.

4- Yavru köpeği durulayın.

Küvetteki bütün suyu boşaltın ve durulama işlemine başlayın. Durulama için ılık su kullanın ve vücudundaki tüm şampuanın arındığından emin olana kadar durulamaya devam edin.

5-Yavru köpeği kurulayın.

Kurulama işlemini 3 aşamada gerçekleştirin. Öncelikle küvetteki köpeğin tüylerindeki fazla suyu ellerinizle sıyırın. Köpeği küvetten alarak havluyla tüm tüylerini kurulayın. Son olarak saç kurutma makinesini orta sıcaklıkta kullanarak tüm tüyleri tamamen kurutun.

Yavru köpek nasıl yıkanır sorusuna yukarıda ki 5 adımı uygulayarak cevap bulabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Kaya